«آلکسیس سیپراس»، نخست‌وزیر یونان با حضور در تلویزیون دولتی آن کشور از مردم خواست تا در همه‌پرسی به درخواست‌های وام‌دهندگان بین‌المللی این کشور رای منفی دهند.

آقای «سیپراس» در مصاحبه با خبرنگاران از تصمیم خود مبنی بر برگزاری همه‌پرسی بر سر پیشنهاد وام دهندگان به یونان دفاع کرد و آن را تنها راه موجود خواند و گفت نتیجه همه‌پرسی، ادامه‌ای بر مذاکرات خواهد بود.
امروز سه‌شنبه سی‌ام ژوئن مهلت پرداخت یک قسط بدهی‌های یونان به صندوق بین‌المللی پول به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار است.
نخست وزیر یونان، با دموکراتیک خواندن این روند، یونان را مهد دموکراسی خواند و گفت این کشور پیش از آنکه اروپایی باشد و یورویی به وجود بیاید، دموکراسی داشته است.
آلکسیس سیپراس گفت هر قدر درصد گفتن نه به پیشنهاد وام دهندگان بالاتر باشد، کفه ترازوی مذاکرات به سود یونان سنگین‌تر خواهد شد. وی همچنین این تعبیر که رای «نه» به معنای خروج یونان از حوزه یورو است را رد کرد.
alexis_tsipras
آقای سیپراس، همچنین گفته است که نمی‌خواهد نخست‌وزیر باقی بماند و شاهد کاهش بیشتر بودجه خدمات عمومی و سیاست‌های شدیدتر ریاضت اقتصادی یونان باشد.
عده‌ای از شهروندان یونان، همزمان با پخش مصاحبه تلویزیونی نخست وزیر، در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی و در دفاع از رای «نه» به خیابان‌ها ریختند.
در حالی که رهبران اروپایی هشدار داده‌اند که رد درخواست اعتباردهندگان بین‌المللی به معنای خروج یونان از حوزه یورو است، نخست‌وزیر یونان گفته است که دولت او مایل به خروج از منطقه اقتصادی یورو نیست.
در صورتی که طرفین مذاکره امروز (سه‌شنبه) به توافق نرسند، کمک‌ مالی ٧ میلیارد و دویست میلیون دلاری اعتباردهندگان بین‌المللی یونان در اختیار این کشور قرار نخواهد گرفت.
نخست‌وزیر یونان روز گذشته (دوشنبه) با صدور حکمی، قوانین مربوط به کنترل سرمایه را اعلام و گفت که بانک‌ها و بازار بورس تا پس از رفراندوم یک‌شنبه هفته آینده بسته خواهند بود و دستگاه‌های خودپرداز تنها ۶٠ یورو در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.