نیروهای کرد، یگان‌های مدافع خلق، پس از هفته‌ها درگیری‌های شدید به پیشروی‌های قابل توجهی در مناطق شمالی سوریه دست پیدا کردند و روز دوشنبه بیست و هفتم ژوئیه موفق شدند منطقه استراتژیک صرین را از کنترل داعش خارج کنند.
مرکز اطلاع‌رسانی یگان‌های مدافع خلق، با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که در تداوم مقابله با گروه دولت اسلامی روز ۲۷ ژوئیه شهرک صرین و چندین روستای اطراف آن به صورت کامل آزاد شده‌اند.


با تصرف شهر صرین توسط نیروهای کرد، مسیر اصلی تامین تدارکات نیروهای داعش در شمال سوریه قطع شده است.
بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»،‌‌ یگان‌های مدافع خلق، شهر سرین را پس از سه هفته جنگ با نیروهای حکومت اسلامی تصرف کرده و به این ترتیب راه تامین نیرو و تجهیزات نظامی حکومت اسلامی «داعش» بین شهر رقه با استان حلب را قطع کرده‌اند.
شبکه خبری «یورو نیوز» نیز گزارش داده است، یک مبارز کرد می‌گوید: «ما به پایان کار نزدیک می‌شویم. آنها نمی‌توانند دوباره برای جنگ برگردند. آنها اجساد را هم در اینجا رها کرده‌اند. تعدادی از آنها اسلحه‌هایشان را زمین گذاشته‌اند و فرار کرده‌اند. ما در این نبرد پیروز شدیم.»
صرین در مسیر یکی از بزرگراه‌های اصلی سوریه قرار دارد که داعش از آن برای حمل و نقل سلاح و نیرو بین دو منطقه حلب و رقه استفاده می‌کرد. اسلامگرایان داعش از این منطقه همچنین برای حمله به کوبانی و تامین تدارکات لازم برای تداوم حملاتشان به آن شهر استفاده می‌کردند.
«رامی عبدالرحمن»، رییس دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است که عملیات آزاد سازی شهر صرین توسط نیروهای کرد با حمایت و پوشش هوایی جنگنده‌های ائتلاف به رهبر آمریکا صورت گرفته است.
شهرک صرین در چهل کیلومتری جنوب غربی شهر کوبانی واقع شده است. این شهرک و روستاهای تابعه آن از نظر تقسیمات سیاسی یکی از شهرستان های استان حلب بوده و بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۴ جمعیت این شهرستان حدود ۷۰ هزار نفر بوده است.

بیشتر بخوانید