«حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران، از راه‌اندازی بخش کردی در خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا و تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌های کردستان خبر داد.

آقای روحانی که روز گذشته (یک‌شنبه چهارم مرداد) به کردستان سفر کرده بود، تاکید کرد زبان، فرهنگ و لباس‌های مختلف مردم ایران باید به خوبی حراست و حفاظت شوند.

rohani

حسن روحانی یک‌شنبه شب در جمع خبرنگاران گفت برخورداری همه اقوام و مذاهب از حقوق شهروندی و برقراری عدالت قابل قبول در سراسر کشور مسیری است که دولت او در پیش گرفته و آن را ادامه خواهد داد.

آقای روحانی سخنرانی خود برای مردم سنندج را با عبارت زنده باد کردستان به زبان کردی (بژی کردستان) آغاز کرده بود و کردستان را چشم ملت ایران خوانده بود. در مراسم استقبال از رییس‌جمهوری ایران نیز به دو زبان فارسی و کردی خوشامد گفته شده بود.

به گفته آقای روحانی یکی دیگر از اهداف دولت، ایجاد تعادل در استان‌های کشور است از این رو برای جبران عقب‌ماندگی‌های استان کردستان تلاش‌هایی صورت گرفته از جمله اینکه آمار اعلامی برای اختصاص بودجه در کردستان از متوسط کشور بالاتر بوده است.

رییس جمهوری ایران نصف شدن درآمدهای ایران به علت کاهش قیمت نفت و شرایط تحریم را از دلایلی دانست که در دو سال گذشته باعث شد دولت نتواند اعتبارات مورد نظر را برای رفع مشکلات استان کردستان تخصیص دهد.

بیشتر بخوانید

روحانی: ایران نه تنها از سنندج بلکه از سلیمانیه، اربیل و دهوک نیز دفاع می‌کند