نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، دو هواپیمای بدون سرنشین ارمنستان که در حال ورود به محدوده نظامی آذربایجان در مرز دو کشور بودند، سرنگون کرده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان، روز یک‌شنبه پنجم ژوئیه، به رسانه‌های آن کشور گفته است که این دو پهپاد زمانی هدف قرار گرفتند که در حال ورود به محدوده نظامی آذربایجان در مرز دو کشور بوده‌اند.

armenia_azerbaijan

بنابه گزارش وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی»، دولت ارمنستان هنوز به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده است.

روابط دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان سال‌هاست که بر سر مالکیت منطقه مرزی قره‌باغ علیا (ناگورنو قره‌باغ) با تنش همراه است.

اواخر پاییز سال گذشته هم وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک هلی‌کوپتر نظامی ارمنستان را به دلیل نقض حریم هوایی آذربایجان سرنگون کرده‌ است.

اختلافات ارضی دو کشور به بروز جنگی خونین در اوائل دهه نود میلادی و کشته و زخمی و آواره شدن گروه زیادی از مردم منجر شد که برآورد می‌شود در جریان درگیری‌های دو طرف در فاصله سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ حدود ۳۰ هزار نفر کشته و یک میلیون نفر آواره شده‌اند.

منطقه قره‌باغ علیا از سوی جامعه جهانی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، اما تحت تسلط ارامنه ساکن این منطقه قرار دارد. قره‌باغ تحت تسلط ارامنه اعلام استقلال کرده، اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.