«احمد داوداوغلو» نخست وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه حملات هوایی هفته پیش این کشور به مواضع داعش در سوریه برای دفاع از مرزهای ترکیه بوده، می‌گوید این کشور قصد اعزام نیروی زمینی به سوریه برای مبارزه با گروه دولت اسلامی «داعش» را ندارد.

DAODOGHLO

بنابه گزارش رسانه‌های خبری نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه بیست و هفتم ژوئیه همچنین گفت این کشور آماده همکاری با کردهای سوریه است به شرطی که خطری برای ترکیه ایجاد نکنند.

«داوداوغلو» در عین‌حال هشدار داد که اگر کردهای سوریه تهدیدی برای ترکیه باشند، دولت ترکیه با آنها مثل حزب کارگران کردستان، «پ‌ک‌ک» برخورد خواهد کرد.

هواپیماهای ترکیه دیروز (یک‌شنبه چهارم خرداد) به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق از جمله به کوهستان قندیل که محل استقرار فرماندهی پ‌ک‌ک است حمله کردند.

اصرار دولت ترکیه بر همزمانی حملات علیه داعش با حملات علیه پ‌ک‌ک، ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را با وضعیت پیچیده‌ای مواجه کرده است، زیرا نیروهای کرد نزدیک به پ‌ک‌ک، با این ائتلاف علیه داعش همکاری می‌کنند.

داوداوغلو همچنین گفته است نیروی هوایی ترکیه و آمریکا این توانایی را دارند که منطقه امنی برای فعالیت شورشیان میانه‌رو تر در سوریه که علیه دولت بشار اسد مبارزه می‌کنند ایجاد کنند.