«احسان‌اله حیات» سخن‌گوی والی هرات در غرب افغانستان روز شنبه بیست و پنجم ژوئیه اعلام‌ کرد که ریزش یک دیوار قدیمی و باستانی در این ولایت جان شش نفر را گرفت.

«احسان‌اله حیات»، به شبکه خبری «بی‌بی‌سی» گفته است که این دیوار در منطقه پایان آب شهر هرات به علت فرسودگی و قدمت زیاد فرو ریخت.

«محمد رفیق شیرزی»، سخن‌گوی بیمارستان هرات نیز تایید کرده است که به دلیل این حادثه ۵ کشته به بیمارستان شهر منتقل شده‌اند.

herat_historic_wall_collapse

او گفت که در میان کشته شدگان جسد یک کودک ۱۲ سال دیده می‌شود و بقیه افراد نیز حدود ۲۵ الی ۳۵ سال سن دارند.

بنابه این گزارش، دیواری که ریزش آن به مرگ شش شهروند افغان انجامیده، یکی از قدیمی‌ترین بقایای شهر باستانی هرات است که در جنوب غرب شهر، واقع است.

درسراسر شهر هرات به گفته مقام‌های محلی بیش از هفتصد منطقه و بنای باستانی ثبت شده که حدود هفتاد درصد آن‌ها نیاز به بازسازی دارند. اکثر این بناها و مناطق باستانی به علت جنگ، حوادث طبیعی و عدم مراقبت لازم از آن‌ها آسیب دیده‌اند.

شهر هرات درغرب افغانستان به قدمت تاریخی‌اش شهرت دارد. نماد اصلی این شهر قلعه اختیار الدین است که ۱۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارد و از آن در گذشته به عنوان باروی جنگی استفاده می‌شده است.

این قلعه در مرکز شهر هرات موقعیت دارد و در زمان جنگ‌های داخلی افغانستان به شدت آسیب دید و به محل نگهداری سلاح و مهمات جنگی بدل شده بود؛ اکنون این قلعه بازسازی و به مرکز فرهنگی و موزه تبدیل شده است.