پس از توافق اتمی میان ایران و کشورهای ١+۵ و جدی شدن موضوع لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های چینی نیز خود را برای رقابت با همتایان غربی در بازار ایران آماده کرده‌اند.

شبکه خبری «شین هوا وانگ» روز جمعه بیست و چهارم ژوئیه در گزارشی نوشت: یکی از نتایج طبیعی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بازگشت شرکت‌های بزرگ اقتصادی سراسر دنیا به بازار ایران است که حوزه‌های مختلف از جمله خودرو، پتروشیمی و سایر محصولات تجاری را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

khodro

این رسانه با اشاره به حضور گسترده شرکت‌های مختلف چینی در بازار ایران به ویژه در صنعت خودروسازی و انرژی، تاکید کرده است که این حضور با توجه به اعلام آمادگی همتایان غربی، ممکن است عرصه را برای آنان تنگ کند.

«شین هوا وانگ» ادامه می‌دهد: در این رابطه توجه به دو نکته ضروری است؛ اول این‌که در چشم بسیاری از ایرانیان محصولات شرکت‌های غربی چه به لحاظ کیفیت و چه به لحاظ تکنولوژی نسبت به محصولات چینی برتری دارند و دیگر اینکه قاعدتا ایرانیان مایل نیستند که تمام تخم مرغ‌های تجارت خارجی خود در سبد یک کشور قرار دهند، به همین خاطر آنان از حضور کشورهای دیگر در این عرصه استقبال خواهند کرد.

این گزارش می‌افزاید: همین موضوع باعث شده تا زنگ خطر برای شرکت‌های چینی از هم اکنون به صدا در آید و آنان می‌بایست برای حضور مناسب‌تر خود در بازار ایران به فکر برنامه‌ریزی دقیق و منسجم‌تری باشند.