«عفو بین‌الملل» روز پنج‌شنبه بیست و سوم ماه ژوئیه، در آخرین گزارش خود با بی‌سابقه خواندن افزایش اعدام‌ها در ایران، خبر داده است که جمهوری اسلامی از ابتدای سال میلادی جاری، ۶۹۴ نفر را اعدام کرده است.
بنابه گزارش عفو بین‌الملل در شش ماهه اخیر یعنی از اول ژانویه تا اول ژوئیه، ۶۹۴ نفر در ایران اعدام شده‌اند، که بنابه این آمار، هر روز به طور متوسط دست کم سه نفر در ایران اعدام شده‌اند.

edam14
سعید بومدوحه، معاون امور خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، گفته است: اگر مقام‌های ایران به این روند وحشتناک اعدام‌ها ادامه دهند احتمالن تا آخر سال شاهد بیشتر از ۱۰۰۰ مورد کشته شدن شهروندان به دست حکومتشان خواهیم بود.
این ۶۹۴ مورد اعدام در ایران، در شش ماه، تنها کمی کمتر از ۷۴۳ نفر کل موارد اعدام ایران در سال گذشته میلادی بوده است که ۲۸۹ مورد در رسانه‌های رسمی اعلام‌شده و ۴۵۴ مورد مطابق اخبار منابع معتبر دیگر اعلام شد.
شمار بالای اعدام‌ها در ایران از مسائل عمده مورد انتقاد فعالان حقوق بشر است که مطابق آمار رسمی، ایران پس از چین بالاترین شمار اعدام را در جهان دارد.
اغلب اعدام‌شدگان در شش ماهه اخیر مجرمان پرونده‌های مواد مخدر بوده‌اند که سازمان عفو بین‌الملل با انتقاد از اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر می‌گوید هیچ نشانه‌ای در دست نیست که استفاده از مجازات اعدام در جرایم مرتبط با مواد مخدر توانسته باشد به کنترل این جرایم کمک کند.
همچنین این سازمان می‌گوید اقلیت‌های ایران، از جمله زندانیان سیاسی کرد و سنی‌ها قربانی احکام اعدام بوده‌اند.
عفو بین‌الملل می‌گوید گذشته از مخالفتش با اصل مجازات اعدام، استفاده از آن در ایران به طور ویژه نگران‌‎کننده است چرا که به گفته این سازمان، روند قضایی در ایران دچار مشکلاتی بنیادی چون عدم دسترسی متهم به وکیل، ابهام در قوانین و بی طرف نبودن دادگاه‌ها است.