گسترش شبکه‌های اجتماعی موبایلی در جامعه باعث ایجاد پدیده‌های جدیدی شده است، طبق آمار منتشر شده، در سال ٩٢ تنها دو ملیون نفر از شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موبایلی عضویت داشتند در حالی که این رقم در سال ٩۴ به رقم باور نکردنی چهل میلیون نفر رسیده است؛ روندی که هم‌چنان در حال گسترش است و امروز حتا چوپان‌ها هم برای خود گروه وایبری و تلگرامی دارند.

خبر تنوری

«موج سلفی گرفتن و عکاسی به کلاس تشریح پزشکی کشیده شده»

گسترش شبکه‌های اجتماعی موبایلی در جامعه باعث ایجاد پدیده‌های جدیدی شده است، طبق آمار منتشر شده، در سال ٩٢ تنها دو ملیون نفر از شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موبایلی عضویت داشتند در حالی که این رقم در سال ٩۴ به رقم باور نکردنی چهل میلیون نفر رسیده است؛ روندی که هم‌چنان در حال گسترش است و امروز حتا چوپان‌ها هم برای خود گروه وایبری و تلگرامی دارند.

1

موج سلفی انداختن در هر جا و هر زمان، یکی از تبعات این شبکه‌ها است که در واقع به دلیل عطش دیده شدن و منتشر کردن است؛ عکاسی و سلفی گرفتن در کلاس‌های تشریح پزشکی و انتشار آن در فضای مجازی، پدیده‌ای است که این روزها در حال فراگیر شدن است؛ پدیده‌ای که شاید در هیچ کجای دنیا مانند ایران به این صورت دیده نشود.

2

سوتی هفته

«خشک کردن عمدی درختان برای ویلا‌سازی بلای جان باغ‌های صحنه»

خشک کردن عمدی درختان برای ساخت‌و‌ساز و ویلا‌سازی بلای جان باغ‌های شهرستان صحنه شده و با این روند طی چند سال اخیر از این بهشت زیبا چیزی نخواهد ماند.

به گزارش فارس از صحنه، تفرجگاه‌های دلنشین، باغ‌های زیبا و درختان سر به فلک کشیده شهرستان صحنه از گذشته معروف بوده و همواره توجه گردشگران و مردم سایر نقاط استان را به خود جلب کرده است.

باغ‌هایی که در قبل با اشتغال جوانان و اهالی منطقه از مهاجرت آنها به حاشیه شهرها و روی آوردن به شغل‌های کاذب به جای مولد بودن در روستاها جلوگیری می‌کرد و چرخ زندگی خانواده‌های بسیاری را می‌چرخاند.

تخریب باغ‌ها و تغییر کاربری آنها برای ساخت‌و‌ساز و ویلا‌سازی روی‌کردی است که به هر دلیل برخی از افراد سودجو به آن روی آورده‌اند و حتا برای رسیدن به این منظور خود تیشه به ریشه درختان چند صد ساله می‌زنند.

derakht

برخی از باغ‌های شهرستان صحنه به ‌دلیل بی‌توجهی و عدم آبیاری در حال خشک شدن هستند و درختان برخی دیگر از باغ‌ها نیز توسط عده‌ای سودجو برای ساخت‌و‌ساز قطع می‌شوند.

در چند سال اخیر بی‌مهری نسبت به این باغات، تخریب و نابودی درختان را به یکی از چالش‌های مهم شهر صحنه تبدیل کرده، به‌ گونه‌ای که روند خشکی باغات و درختان از ابتدای امسال تاکنون رو به افزایش بوده است.

اگر این روند هم‌چنان افزایش داشته باشد تا چند سال آینده دیگر از این بهشت زیبا در استان کرمانشاه اثری به ‌جای نمی‌ماند. تهدید حیات سبز این شهرستان جدی است و شاید تا چند سال آینده کم‌کم خبری از این سرسبزی باغ‌ها و درختان سر به فلک کشیده نباشد.

حوادث

«توله خرس و مادرش کرج را به هم ریختند»

ماده خرس، دست توله‌اش را گرفت و از سیرک فرار کرد. این خبری بود که دیروز در کرج دهان به دهان چرخید و راه خود را به تهران هم رساند؛ خرسی که دو روز است از دست نیروهای امدادی و خدماتی شهر کرج فرار کرده و به یک نگرانی در این کلان‌شهر نزدیک پایتخت تبدیل شده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه شهروند با این مقدمه نوشت: خبر جزییات بسیاری داشت، حتا این‌که توله‌خرس و مادرش در چه مناطقی دیده شده‌اند و این‌که نیروهای امدادی از چه ساعتی به صورت آماده‌باش درآمده‌اند تا بتوانند این خرس‌ها را به سیرک بازگردانند. گفته می‌شد از ساعت ١١ صبح دیروز، نیروها حتا نیروهای آتش‌نشانی کرج به حالت آماده‌باش درآمده‌اند اما علت آماده‌باش نیروها اعلام نشده، ساعت حدود ١۵:٣٠ یا ١۶ بوده که به نیروهایی که هنوز درگیر سیل یک‌شنبه عصر و اتفاقات پس آن بودند، اعلام شد که هر جا خرسی را به هم‌راه توله‌خرسی دیدند، اعلام کنند.

گفته می‌شد ماده‌خرس فراری و توله‌اش در مناطق مختلفی از شهر کرج مشاهده شده‌اند، میدان طالقانی، منطقه حصار و میدان مهران.

نام سیرک هم در شایعات بود؛ سیرکی معروف که هر ‌سال تبلیغات اجرای برنامه‌اش در بسیاری از نقاط پایتخت دیده می‌شود و در همین یکی دو ‌سال گذشته در بوستان ولایت تهران هم برنامه داشت، حالا قرار است در کرج برنامه داشته باشد و نزدیک آغاز اجرای برنامه سیرک، خبر فرار ماده‌خرس و توله‌اش دهان به دهان می‌چرخد. مدیر این سیرک معروف که تنها سیرک فعال حیوانات در کرج است، با تکذیب خبر فرار خرس از این سیرک می‌گوید: «ما خرس نداریم، ببر داریم.» او انگشت اتهام انتشار چنین خبری را به سمت فعالان محیط‌زیست و دوستداران حیات‌وحش می‌چرخاند و ادامه می‌دهد: «هر بار که سیرک به کرج می‌آید، چنین شایعاتی هم برای فعالیت آن درست می‌شود. سال‌های قبل هم شایعه کردند که شیری با توله‌اش از سیرک فرار کرده است.»

khers

این‌بار خبر دیده شدن ماده‌خرس و توله‌اش، شایعه‌ای نبود که به گفته مدیر سیرک از سوی فعالان محیط‌زیست منتشر شده باشد. عصر دوشنبه در کنار رودخانه‌ای در منطقه حصار کرج خرسی در کنار توله‌اش دیده شد که وحشت را به میان مردمی آورد که عصر را به کنار رودخانه آمده بودند.

«جواد موسوی» مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی کرج، در این‌باره می‌گوید: ساعت ١٧:٣٠ دوشنبه ٢٩ تیرماه، به نیروهای آتش‌نشانی اعلام شد که خرسی با یک توله‌خرس در منطقه حصار، خیابان یکم دیده شده است.

او ادامه می‌دهد: زن و شوهری در حاشیه رودخانه نشسته بودند که خرس و توله‌اش را می‌بینند و سایر افرادی که حضور داشتند خرس و توله‌اش را با سنگ می‌زنند و خرس‌ها هم فرار می‌کنند.

او با اشاره به این‌که این خبر زیر سایه اخبار سیل و تلفات ناشی از آن قرار گرفت، یادآوری می‌کند که با وجود درگیری نیروها با حواشی سیل عصر یک‌شنبه، باز هم هشت نیرو و سه خودرو برای تجسس به منطقه اعزام شدند اما نه در جست‌وجوهای شب دوشنبه و نه دیروز تا عصر، ماده‌خرس و توله‌اش مشاهده نشدند تا توسط نیروهای امدادی گرفته شده و به مراکزی هم‌چون محیط‌زیست تحویل داده شوند.

او با تاکید بر این‌که توله‌خرس و مادرش وحشی بوده‌اند و گزارشی از فرار خرس‌ها از سیرک به دست ما نرسیده، ادامه می‌دهد: منطقه‌ای که خرس‌ها در آن دیده شده‌اند در مجاورت جاده چالوس است. به نظر می‌رسد با جاری شدن سیلاب، خرس‌ها احساس خطر کرده و به کوه‌پایه پناه آورده‌اند. مردم هم این دو را در کوه‌پایه دیده و خبر حضور ماده‌خرس و توله‌اش در شهر را داده‌اند.

توله خرس و مادرش، پس از احساس خطر در خانه، به کوه‌پایه پناه آوردند و شایعه فرارشان یک شهر را پشت‌‌سر گذاشت و وحشت را به میان کرجی‌هایی آورد که خبر فرار خرس‌ها را شنیده بودند. توله‌خرس و ماده‌خرسی که وقتی با سنگ از سوی انسان‌هایی که آنها را دیده بودند، پذیرایی شدند، احتمال دارد به خانه‌ای که از سیلاب ناامن شده بود، پناه برده‌اند.

یادی از تاریخ

«تاریخچه نوشابه»

قبل از کشف نوشابه، در اواخر دهه ١٧٠٠، نوشیدن آب معدنی گاز‌دار بین مردم آمریکا و اروپا به خاطر خواص دارویی آن بسیار رایج بود. در ادامه طعم دهنده‌هایی نظیر زنجبیل، لیمو و … به آب گاز‌دار افزوده شد و در سال ١٨۶٠ تحت عنوان نوشابه پاپ (به خاطر صدای پاپ ناشی از فرار گاز از نوشابه) بسیار مشهور شد.

چندی بعد، با الهام از کارگران سرخ‌پوست بولیویایی که برای رفع خستگی برگ کوکا می‌جویدند و کارگران آفریقایی که از دانه‌های کولا به عنوان محرک استفاده می‌کردند، «جان پمبرتون» (داروساز آتلانتایی) در سال ۱۸۸۶ با ترکیب کوکا و کولا مشهورترین نوشیدنی جهان، «کوکا کولا» را کشف کرد. ابتدا شربت اختراعی او شامل کوکایین (که از برگ کوکا گرفته می‌شد) و عصاره کافئین (همان دانه کولا) بود و در سال ۱۹۰۵ کوکایین را از فرمولش حذف کرد. نام این نوشیدنی را «فرانک رابینسون» (کتابدار وی) انتخاب کرد و آن را با خط خوش و حروف پیوسته به عنوان لوگو نوشت که هم‌چنان اصالت آن حفظ شده است. پمبرتون عقیده داشت این نوشیدنی برای دردهای عصبی و سر‌درد بسیار مفید است.

بعد‌ها در کالیفرنیای شمالی، داروساز دیگری به نام «کالب بردهام» با استفاده از اسید پپسین (که برای هضم غذا به کار می‌رفت) پپسی کولا را تولید کرد. بعضی افراد نام آب مرمر (Marble Water)، آب شربت (Syrup Water) و آب گاز‌دار شده (Aerated Water) را انتخاب کردند اما بهترین نام همواره نوشابه (Soft Drink)  بوده و هست.

noshabeh

تا دهه ۱۸۹۰ نوشابه‌ها به طور دستی تولید می‌شدند، در طول دو دهه بعدی ماشین‌آلات اتوماتیک تغییرات مهمی در کارخانجات نوشابه سازی اعمال کردند. مهم‌ترین توسعه فناوری در ریختن نوشابه، اختراع کلاه تاجی در سال ۱۸۲۹ بود که این دستگاه برای ۷۰ سال دوام آورد. ظهور وسایل موتور‌دار باعث رشد بیشتر این صنعت شد. ماشین‌‌های وندینگ (vending) نوشابه‌ها را در ظرف‌هایشان قرار می‌دادند. در اواخر دهه ۱۹۵۰، قوطی‌های نوشیدنی آلومینیومی معرفی شدند. بطری‌های پلاستیکی سبک وزن و مقاوم در دهه ۱۹۷۰ مورد استفاده قرار گرفت اما تا سال ۱۹۹۱ طول کشید تا صنعت نوشابه سازی از PET پلاستیکی در مقیاسی وسیع استفاده کند.

در سال ١٨٩۶ «آسا کندلر» برای اولین بار این نوشیدنی را به خارج از مرزهای آمریکا صادر کرد. حالا کوکا کولا در بیش از دویست کشور جهان به فروش می‌رسد. جالب است بدانید در سال گذشته ایران، رتبه اول مصرف نوشابه در دنیا را داشت! همان‌طور که آگاه هستیم، مصرف زیاد این نوشیدنی مضر است پس همواره برای حفظ سلامتی‌مان باید تلاش کنیم و از نوشیدن بی‌رویه آن بپرهیزیم.

استاتوس

در پایان برنامه این هفته از شما خواستاریم تا دیدگاه خود را در خصوص رایج شدن عکس‌های سلفی در هر نقطه و مکانی توسط ایرانی‌ها برایمان بنویسد که شما دلیل این رفتارهای ناهنجار را چه می‌دانید؟