«حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران با تجلیل از تیم مذاکره کننده کشورش، توافق اتمی ایران و غرب را «رویدادی بزرگ» توصیف کرد و گفت ما مذاکرات بسیار دشواری داشتیم و بارها به تیم مذاکره کننده پیغام دادم «اگر نمی‌پذیرند مذاکرات را ترک کنید.»

بنابه گزارش رسانه‌های خبری ایران، «حسن روحانی» که روز پنج‌شنبه اول مرداد ماه، در همایش «سازمان‌های مردم‌نهاد» سخن می‌گفت افزود: «در طول مذاکرات ساعت‌های بسیار سختی بر ما گذشت. آقای ظریف به یاد دارد که حداقل دو بار بنده در لوزان پیغام دادم که میز مذاکره را ترک کنید و برگردید و در وین نیز بارها و بارها در حاشیه مذاکرات‌مان گفتم، اگر نمی‌پذیرند، همین امشب مذاکرات را ترک کنید و بازگردید.»

rohani

رییس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دستاوردهای توافق هسته‌ای بزرگ‌تر از مواردی است که قید می‌شود گفت:‌ «برخی‌ گمان می‌کنند توفیقی که در مذاکرات به دست آمده این است که حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته شده است. این درست است اما این تنها نیست. برخی فکر می‌کنند سازمان ملل با قطعنامه ۲۲۳۱ ایران را از یک تیتر خطرناک خارج کرد. می‌گویند ۶ قطعنامه قبلی لغو شده است. این‌ها درست است ولی این پیام توافق نیست. پیامی که توافق به دنیا داشت، این است که سلاح و تهدید را برای همیشه روی زمین بگذارید.»

وی در ادامه افزود: «توافق این پیام را داشت که مشکل‌ترین معضلات بین‌المللی راه حلش گفت‌وگو، مذاکره و مفاهمه است. این توافق، این پیام را به جهانیان داشت که به جای تقابل، تعامل را انتخاب کنند و البته آن پیام زیبا را داشت که دیگر یک ایرانی را تهدید نکنید.»

رپیس جمهوری ایران روز گذشته (چهارشنبه) هم توافق اتمی با گروه ۱+۵ را به پیروزی در فوتبال تشبیه کرده و گفته بود: «حتش در یک مسابقه و بازی فوتبال وقتی می‌گوییم برنده یا موفق شدیم، معنایش این است که ۳ گل زده و ۲ گل خورده‌ایم.»

مذاکرات اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی روز ۲۳ تیر ماه در وین به فرجام رسید. شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز، ۲۹ تیر، با صدور قطعنامه‌ای از توافق نهایی حاصل‌شده بین ایران و گروه ۱+۵ اعلام حمایت کرد.