«پرسپولیس امسال نایکی می‌پوشد»

باشگاه پرسپولیس برای فصل آینده با یک اسپانسر جدید جهت تهیه البسه خود مذاکره کرده است.

خبرورزشی نوشت: شنیدیم نام این شرکت که قرار است اسپانسر پیراهن‌ پرسپولیس شود، شرکت نایک است.

naiki

شرکتی که همه باشگاه‌های ایران آرزو دارند با آن هم‌کاری کنند. نایکی‌ها به سراغ پرسپولیس آمده‌اند و می‌خواهند با این باشگاه عقد قرارداد کنند که اگر این اتفاق رخ دهد، بالاخره پرسپولیس آبروی رفته خود در این زمینه را بازمی‌یابد. این خبر بسیار خوبی است. اگر عملی شود و سرخ‌پوشان نایک بپوشند، باشگاه پرسپولیس نیز به جمع باشگاه‌های معتبری می‌پیوندد که نایک می‌پوشیدند.

«بازیکن ٢ میلیون دلاری در لیگ‌برتر»

این روزها خبرهایی درباره پیوستن یک بازیکن دو میلیون دلاری مهم‌ترین شایعه لیگ‌برتر است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در شرایطی که لیگ امسال بی‌شک یکی از ارزان‌ترین ادوار اخیر لیگ حرفه‌ای ایران است، شایعه‌ای عجیب دهان به دهان می‌چرخد. این‌که تراکتورسازی تبریز برای خرید یک مهاجم طراز اول، رقمی نزدیک به ٢ میلیون دلار پول داده است. تیمی که امسال برای ٧ ستاره لیگ‌برتر فقط به اندازه خورد و خوراک‌شان پول داده است و تیمش را با سربازهای کارت پایان خدمت باطل شده  پر کرده است، برای خرید ۴ بازیکن خارجی‌اش دستی باز داشته تا بتواند تیمی مدعی قهرمانی ببندد و امسال با تمام توان جام را در دستانش ببیند. «حمزه یونس» مهاجمی که سال قبل با «لودو گورتس» بلغارستان در لیگ قهرمانان اروپا بازی کرده، حالا گفته می‌شود گران‌ترین بازیکن تاریخ لیگ‌برتر است و بیش از ۶میلیارد تومان می‌ارزد. این اما تنها یک شایعه کلامی است که دهان به دهان می‌چرخد. حتا اگر تبریزی‌ها برای او رقم زیادی به عنوان پول رضایت‌نامه داده باشند و حتا اگر در ویکی پدیای این بازیکن رقمی بالای یک میلیون یورو، ارزش مارکتینگ اشاره شده باشد، پرداختن چنین پولی در اصل در توان فوتبال ایران نیست که دو شاهد برای رد چنین رقمی وجود دارد؛ اولی عدم تمدید قرارداد با «ادینهو» است. مهاجم محبوب برزیلی که تبریز را خانه خود می‌دانست اما با پیشنهاد یک میلیون دلاری از قطر، به سرعت از ایران رفت. یعنی تراکتورسازی توان پرداخت چنین ارقامی را نداشته که ادینهو حاضر به رفتن شده است. او البته گفته بود یکی از دلایلش برای رفتن، تولد فرزند جدیدش و شرایط خاص همسرش بعد از زایمان است که باعث می‌شود به شهری آرام‌تر برود.

اما دیگر بازیکن برزیلی فصل قبل تراکتورسازی که بسیار هم خوب بازی کرده بود، «کارلوس» هم به دلیل مشکلات مالی حاضر نشد در تبریز بماند. بعد از خروج این بازیکن از تبریز، آقای «ذوالفقاری» که سرپرست تراکتور‌سازی است، اعلام کرد این بازیکن به یک‌باره مبلغ دریافتی فصل قبلش را می‌خواست ٩برابر کند. بازیکنی که برای چند ماه حضورش در تبریز گفته می‌شد نزدیک به صد و بیست هزار دلار گرفته است. یعنی او هم رقمی بیش از یک میلیون دلار و کمتر از یک و نیم میلیون دلار می‌خواسته. بازیکنی که شخص «تونی» به تبریزی‌ها معرفی کرده بود.

hamzeyones

اما باز هم گمانه زنی‌ها این است که حمزه یونس با پولی که برای رضایت‌نامه‌اش داده شده، گران‌ترین بازیکن تاریخ لیگ‌برتر است. هر چند فصل قبل یکی از تیم‌های پر‌هزینه برای خریدن یک بازیکن  سرشناس که ملی‌پوش هم نیست، قراردادی بست که با آپشن‌هایش به عددی می‌رسید میلیاردی که این‌گونه نوشته می‌شد: ۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳٫

اگر چه در برگه قرارداد و سازمان لیگ به طور تقریبی نصف این مبلغ را نوشته بودند، اما همه می‌دانستند قرارداد واقعی چقدر بوده است. یا به طور مثال قرارداد جنجالی «خلعتبری» که پانصد و پنجاه هزار دلار غرامت برای پرسپولیس به هم‌راه داشت با پولی که این بازیکن باید می‌گرفت را رقمی حدود ۵ میلیارد تومان برای یک‌سال تخمین می‌زدند.

اما آیا تراکتورسازی چنین رقمی را پرداخته و رکوردهای قبلی نقل‌و‌انتقالات را شکسته است؟ تلاش خبرآنلاین برای برقراری ارتباط با عباسی مدیر باشگاه تراکتورسازی و ذوالفقاری سرپرست این تیم تبریزی به سرانجامی نرسید.

به همین دلیل «مهدی تاج»، رییس سازمان لیگ حرفه‌ای و نایب‌رییس دوم فدراسیون فوتبال مقام مسوولی بود که از او این سوال پرسیده شد. تاج در این‌باره به خبرآنلاین گفت: البته هنوز مبالغ قراردادهای ثبت شده برای بازیکنان از هیات‌های استانی به سازمان لیگ ارسال نشده است، اما همین حالا هم می‌توانم بگویم فوتبال ایران در اصل توان پرداخت چنین ارقامی را ندارد که اگر این توان وجود داشت بازیکنان طراز اول جهانی و سرشناس را می‌شد به کشورمان آورد. البته امسال تراکتورسازی به دلیل جذب بازیکنان سرباز، توانسته تیمی را ببندد که بسیار ارزان است و تا سقف مجاز هزینه کردش برای تیم‌های آسیایی فاصله زیادی دارد و آنها اگر بخواهند تا آن سقف مجاز هزینه کنند، از نظر ما محدودیتی ندارند اما به طور قطع به شما می‌گویم هیچ تیمی در ایران توان پرداخت چنین ارقامی را ندارد و این‌ها فقط شایعه می‌تواند باشد.

گفته‌ای که به نظر منطقی می‌رسد و بی‌شک تبریزی‌ها شاید با پول رضایت‌نامه برای این بازیکن کمی از ارقام رایج برای بازیکنان خارجی که حدود سی‌صد و پنجاه هزار دلار برای این فصل است، پا را فراتر گذاشته باشند اما به سختی می‌شود باور کرد از مرز یک میلیون دلار حتا گذشته باشند.