«بن‌بست حق پخش تلویزیونی فوتبال»

نتیجه مذاکرات برای ادای حق فوتبال و مسئله حق پخش تلویزیونی باز هم به بن‌بست رسیده است.

به گزارش ایسنا، چهارشنبه هفته گذشته جلسه‌ای بین مسوولان فدراسیون فوتبال و سازمان صدا‌و‌سیما برگزار شد که یک غایب بزرگ و اصلی داشت؛ غایبی که خود و سازمانش را به تعهدات و تفاهم‌نامه قبلی امضا شده در مورد حق پخش تلویزیونی فوتبال مقید نمی‌داند. صدا‌و‌سیما به صراحت عنوان می‌کند پرداخت پول از طریق این سازمان به فوتبالی‌ها قانونی نیست؛ چالشی که فصل گذشته با راه ندادن دو هفته‌ای دوربین‌ها به ورزشگاه‌ها هم‌راه بود این‌بار بیش از هر زمان دیگری جدی و بحرانی‌ به نظر می‌رسد.

«همکاری و پیگیری لازم جهت ایجاد ردیف متناسب با موضوع برنامه در بودجه سازمان صدا‌و‌سیما از طرف دولت توسط فدراسیون فوتبال انجام شود.»

این بند، یکی از تصمیمات عجیب اتخاذ شده در جلسه روز چهارشنبه بود، این‌که چگونه فدراسیون فوتبال به هم‌راه سازمان صدا‌وسیما در مشارکتی غیر‌قانونی سهیم شود. صدا‌و‌سیما سالانه مبلغی میلیاردی از تبلیغات تلویزیونی برنامه‌های مرتبط با فوتبال به دست می‌آورد که سال گذشته حتا ریالی از این دریافتی را نیز به فوتبال اختصاص نداد، رقمی که بیست و دو و نیم میلیارد تومان بود.

sedaosima

حال باید پرسید چگونه این سازمان که تبلیغات شرکت‌های سرمایه‌گذار در خلال برنامه‌های مرتبط با فوتبال را به روی آنتن برده و هزینه‌اش را به صورت مستقیم دریافت می‌کند انتظار دارد سهمی را به فوتبال اختصاص ندهد و علاوه بر این خواهان ایجاد ردیف متناسب با موضوع برنامه در بودجه سازمان صدا‌و‌سیما از طرف دولت و البته با هم‌کاری فدراسیون شود! آیا به طور کلی این پیشنهاد عجیب و غریب وجاهت قانونی دارد؟

این تصمیم یعنی این‌که صدا‌و‌سیما بدون پرداخت حتا ریالی ارقام درشت مربوط به تبلیغات تلویزیونی در برنامه‌های مرتبط با فوتبال را سهیم شود و بخواهد از پول بیت‌المال و به صورت مستقیم از طرف دولت حق فوتبال را بپردازد! آیا این راهکار در نظر گرفته شده جز این است که باز هم بیت‌المال به جیب فوتبال سر ریز شود و حق و حقوق فوتبال را به جیب صدا‌و‌سیما بریزد. در این بین تنها دولت و مردم هستند که از مسئله و چالش ایجاد شده متضرر می‌شوند.

سال گذشته دو هفته رقابت‌های لیگ‌برتر از طریق تلویزیون به روی آنتن نرفت و اجازه ورود دوربین‌ها به ورزشگاه‌ها داده نشد تا دعوای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با سازمان صدا‌و‌سیما و بی‌تدبیری‌ها مردم را رنجور کند. اما فوتبالی‌ها که به درستی و بر اساس روال مرسوم در دنیا یعنی تعلیق و یا تعویق رقابت‌ها در صورت عدم استیفای حق و حقوق فوتبال در موضوع حق پخش تلویزیونی تصمیم‌ گرفتند دوربین‌ها را به ورزشگاه‌ها راه ندهند، بیش از دو هفته نتواستند به موضوع پافشاری کنند تا بارها و بارها آقایان «کفاشیان» و «تاج» از این اتفاق بنالند که با ورود شورای عالی امنیت ملی در راه ندادن دوربین‌ها به ورزشگاه عنان کار از دست آنها خارج شده و چاره‌ای جز ورود مجدد دوربین‌ها وجود نداشته باشد.

در حالی که قرار بود روز چهارشنبه هفته گذشته «محمد سرافراز» ریاست سازمان صدا‌و‌سیما جلسه‌ای را با کفاشیان و تاج روسای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برگزار کند اما او در جلسه حاضر نشد تا به جای او آقای «مجتهد» معاون برنامه‌ریزی و منابع مالی صدا‌و‌سیما در جلسه حاضر شود. مسئله‌ای که به چالش اصلی لیگ پانزدهم تبدیل شده گویا برای ریاست سازمان صدا‌و‌سیما از اهمیت چندانی برخودار نیست هر چند که سازمان متبوعش از میلیاردها تومان تبلیغات برنامه‌های مرتبط با فوتبال بهره‌مند می‌شود.

جلسه‌ای که قرار بود روزنه‌های امید را برای کفاشیان و تاج ایجاد کند به بن‌بست رسید تا جلسه‌ای به منظور تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت لیگ آینده با حضور مدیران باشگاه‌های لیگ‌برتری برگزار و همه فوتبالی‌ها در تصمیم گرفته شده سهیم باشند؛ تصمیمی که به احتمال زیاد به تعلیق یا تعویق مسابقات منجر خواهد شد.

مسوولان ارشد فوتبال به جلسه رفتند اما این‌بار هم هم‌چون همیشه دست خالی به خانه بازگشتند. ماحصل مذاکرات دو طرف تنها دو محور داشت، ابتدا این‌که در کمیته مشترک نحوه حضور فوتبال در عرصه‌ها و بسترهای نوین پخش بررسی شود و مسئله دیگر پیشنهاد عجیبی است که توسط صدا‌و‌سیمایی‌ها در جلسه مطرح شده است، این‌که هم‌کاری و پیگیری لازم جهت ایجاد ردیف متناسب با موضوع برنامه در بودجه سازمان صدا‌و‌سیما از طرف دولت توسط فدراسیون فوتبال نیز انجام شود؛ پیشنهادی که سرشار از شبهات و ایرادات فراوان است!

«قرارداد نکونام با سایپا امضا شد»

«جواد نکونام» کاپیتان سابق تیم‌ملی فوتبال ایران قرارداد خود را با باشگاه سایپا امضا کرد.

nekonam

به گزارش ایسنا به نقل از باشگاه سایپا، جواد نکونام کاپیتان تیم‌ملی ایران که طی روزهای گذشته در مذاکره با «بیت‌اله رضایی» مدیر‌عامل باشگاه سایپا برای پیوستن به جمع نارنجی‌پوشان به توافق رسیده بود، قراردادش را با سایپا امضا کرد تا در فصل ٩۵-٩۴ با پیراهن نارنجی سایپا در لیگ‌برتر فوتبال ایران به میدان برود.

نکونام به زودی با حضور در تمرینات سایپا به جمع شاگردان «مجید جلالی» ملحق خواهد شد.