مقر دیپلماتیک کوبا در واشنگتن و دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا از امروز دوشنبه بیستم ژوئیه به صورت رسمی کار خود را به عنوان سفارت آغاز می‌کنند و دو کشور، فصل جدیدی از مناسبات را آغاز خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرچم کوبا قرار است برای اولین بار پس از سال‌ها تیرگی روابط با آمریکا از سال ١٩۶١ در مقابل مقر دیپلماتیک این کشور در آمریکا به اهتزاز درآید.

obama_castro

بنابه این گزارش، اگرچه قرار نیست هیچ‌گونه مراسم رسمی‌ای امروز دوشنبه برای دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا برگزار شود، اما آن مقر دیپلماتیک هم نیمه‌شب یک سفارت تمام‌عیار خواهد شد و دو دشمن سابق جنگ سرد به صورت رسمی وارد دوران جدیدی از روابط می‌شوند.

دولت کوبا قرار است یک مراسم صبحگاهی با حضور حدود ۵٠ میهمان از جمله ٣٠ عضو هیات دیپلماتیک، رهبران فرهنگی و سایر چهره‌های سرشناس کوبا در واشینگتن برگزار کند که ریاست آن را برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا برعهده دارد.

نماینده دولت آمریکا نیز روبرتا جیکوبسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی خواهد بود که شش ماه مذاکرات آمریکا با کوبا را هدایت کرد و در نهایت در اول ژوئیه گفت که سفارت‌های دو طرف به زودی باز می‌شود.

در این مراسم همچنین جفری دی لورنتیس، رییس دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا نیز که کاردار خواهد شد، حضور خواهد داشت.

رودریگز اواخر روز دوشنبه به وقت محلی آمریکا با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهد داشت. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا کار خود را به عنوان سفارت آغاز خواهد کرد اما قرار است یک مراسم رسمی به ریاست کری در ماه اوت برگزار شود.