«مسعود باستانی آزاد شد»

«مسعود مرادی باستانی» روزنامه‌نگار زندانی پس از تحمل شش سال حبس به قید وثیقه آزاد شد.

خبرگزاری «هرانا» روز یک‌شنبه ٢٨ تیر خبر از آزادی «باستانی» به قید وثیقه به دلیل محکومیت مالی داد. محکومیت شش سال زندان وی روز یک‌شنبه ٢٨ تیر به پایان رسیده اما به دلیل آنچه که وجود جریمه مالی در پرونده وی عنوان شده است، او به قید وثیقه آزاد شده است.

Masood-Bastani

«مسعود مرادی باستانی» روزنامه نگار در ١۴ تیر ماه ١٣٨٨ بازداشت و پس از برگزاری دادگاه به شش سال حبس و جریمه نقدی محکوم شد. در بهمن ماه ١٣٨٨ وی به زندان «رجایی شهر» کرج منتقل و تا روز آزادی در آن زندان محبوس بود.

«مجلس تخلفات سفارت‏خانه‌های ایران را بررسی می‌کند»

رییس کمیسون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی خبر از بررسی عملکرد سفارت‏خانه‏های ایران در خارج از کشور در این کمیسیون داد.

سایت «دیگربان» روز یک‏شنبه ٢٨ تیر به نقل از «محمدعلی پورمختار» رییس کمیسیون اصل ٩٠ مجلس نوشت: «سفارت‏خانه‏ های ایران در برخی کشورها آن‏طور که شایسته است فعال نیستند.»

وی گفته: «از برخی از این سفارت‏خانه‏ها شکایات و گزارش تخلف‏هایی به کمیسیون اصل ٩٠ مجلس رسیده است.»

sefarat

«پورمختار» با اشاره به توانمندی سفارت‏خانه‏ های ایران در حل بسیاری از مشکلات اقتصادی و بین المللی افزود: «اگر این سفارت‏ها آگاهانه و هوشمندانه عمل کنند این مشکلات قابل حل است.»

«دیگربان» مدعی شده است که چندی پیش گزارشاتی دال بر غیرفعال بودن برخی از سفارت‏های ایران در کشورهای مختلف منتشر شد اما هیچ مقام مسئولی آن‏ را پیگیری نکرده است.

«هر زندانی روزانه ٣٠ هزار تومان هزینه دارد»

رییس دادگستری کل استان کرمان با تاکید بر ضرورت مجازات‏های جایگزین حبس گفت: «بایستی در جهت توانمند‏سازی خانواده زندانیان گام برداشت.»

«ایسنا» روز پنج‎‏شنبه ٢۵ تیر از قول «یدالله موحد» رییس کل دادگستری استان کرمان نوشت: «در استان کرمان ٣۵٠ خانواده زندانی تحت پوشش انجمن حمایت از زندانیان نیازمند قرار گرفته‏اند و به صورت ماهانه مستمری دریافت می‏کنند.»

«موحد» با بیان اینکه در کل کشور نزدیک به ٢٢٠ هزار زندانی وجود دارد، آمار زندانیان این استان را ١٣ هزار نفر اعلام کرد.

zendan

وی ادامه افزود: «قریب به سه هزار نفر زندانی داریم که فقیر و مستحق بوده و خانواده‏های آنان با مشکلات زیادی روبرو هستند، اما متاسفانه تنها ٣۵٠ خانوار را در حال حاضر تحت حمایت داریم.»

این مقام قضایی با اشاره به اینکه هر زندانی روزانه برای نگهداری ٣٠ هزار تومان هزینه دارد افزود: «بیشترین مشکلات گریبانگیر خانواده زندانیان است.»

«قلیان‌ها از قهوه خانه‌ها جمع‏ آوری می‌شوند»

رییس دیوان عدالت اداری در ایران مدعی شد که بر اساس قانون و رای دیوان عدالت اداری قلیان‏ها از قهوه خانه‏ ها یابد جمع شود.

«محمد جعفر منتظری» رییس دیوان عدالت اداری روز چهارشنبه ٢۴ تیر به خبرگزاری «مهر» گفت: «رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت قلیان در قهوه خانه ‏ها همچنان لازم الاجرا است.»

بحث درباره ممنوعیت استفاده قلیان در قهوه خانه‏ها به آبان ماه ١٣٩٠ برمی‏گردد. در آن زمان دولت دهم مصوبه‏ای را تصویب کرد که بر اساس آن استعمال قلیان در قهوه خانه‏ ها مجاز بود اما دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال کرد.

ghelian

رییس دیوان در ادامه به «مهر» گفت: «قهوه خانه‏ ها همچنان جزو اماکن عمومی محسوب شده و بر اساس قانون نباید در آن قلیان استعمال و یا سرو شود.»

وی همچنین در مورد ضمانت اجرای این قانون افزود: «دولت مجری قانون است و نیروی انتظامی هم به عنوان ظابط اجرای قانون، مامور است با این موضوع برخورد کند.»

«مرگ ناشی از حوادث کار در تهران کاهش یافته است»

۴۴ مورد فوت ناشی از حوادث کار در دو ماه ابتدای سال جاری به پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به گزارش «ایسنا» روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران روز سه‏شنبه ٢٣ تیر با انتشار گزارشی اعلام کرد که در ماه‏های فروردین و اردیبهشت امسال ۴۴ مورد مرگ ناشی از حوادث کار اتفاق افتاده که در مقایسه با دو ماه نخست سال پیش که این تعداد ٨٢ مورد بود، ۴٣/۶ درصد کاهش داشته است.

marg.kargar

بر اساس گزارش تمامی جان‏باختگان مرد بوده‏اند.

بر اساس قوانین قضایی و حقوق کار در ایران حوادث ناشی از کار به حوادثی اطلاق می‏شود که یا «در حین انجام وظیفه و یا به سبب آن» اتفاق بیافتند.

«رسانه‌ها باید اجازه افشا‏گری داشته باشند»

رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه مبارزه با فساد، به خصوص فساد اقتصادی جدی است، گفت: «باید به رسانه‏ها اجازه افشاگری فساد را بدهیم.»

خبرگزاری «ایسنا» روز سه‏شنبه ٢٣ تیر به نقل از «ناصر سراج» رییس سازمان بازرسی کل کشور نوشت: «کار سازمان بازرسی نظارت است و هرگز مدیران این سازمان هدف مچ‏گیری ندارند، بلکه بنای آن‏ها کمک و راهنمایی به مدیران است.»

resane

وی با تاکید به وجود فساد اقتصادی در همه کشور‏ها، برخورد با آن را در هر کشوری متفاوت دانسته و افزود: «ما نیز قوانین بسیار جامعی در امر مبارزه با فساد داریم که متاسفانه همواره مورد بی‏مهری قرار گرفته‏اند.»

«سراج» در ادامه با حمایت از آزادی رسانه‏ ها در افشای فساد گفت: «شفافیت اگر باشد بسیاری از مشکلات کشور مرتفع خواهد شد. بنابراین ما باید به رسانه‏ها اجازه افشاگری در امر فساد را بدهیم.»

«آخرین اخبار دستگاه قضا از زبان محسنی اژه ‏ای»

سخنگوی قوه قضاییه در ایران خبر از بازداشت ۴ وکیل و ۴ کارمند متخلف قوه قضاییه در ایران داد.

«غلامحسین محسنی اژه‏ای» سخنگوی قوه قضاییه در ایران روز دوشنبه ٢٢ تیر در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: «این وکلا به کارمندان دستگاه قضا رشوه می دادند، همچنین ۴ نفر از کارمندان نیز به اتهام جعل و کلاهبرداری بازداشت شدند.»

به گزارش «ایسنا» معاون اول قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرونده موسسه «میزان» با تاکید بر در جریان بودن پرونده قضایی آن افزود: « هیئت مدیره این موسسه باید برای ادغام آن در بانک صادرات اقداماتی را انجام می دادند ولی به دلیل جلوگیری از انجام آن اقدامات برخی از آن‏ها بازداشت شده‏اند.»

ejei

«اژه‏ای» همچنین خبر از بازداشت ۵ تن از افرادی داد که به گفته وی از «فعالان فتنه ٨٨» بوده که برخی از آنان پس از بازگشت به ایران بازداشت شده‏اند.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص موادمخدر نیز گفت: «در یکی دو هفته اخیر در استان اصفهان دو باند قوی قاچاق مواد مخدر شناسایی شدند که از یکی از آن‏ها بیش از ١۴٠ کیلوگرم تریاک و ١۴٠ کیلوگرم هروئین کشف شده است.»

وی در همین باره افزود: «در یزد نیز از یک باند ٩٠٠ کیلوگرم تریاک و بیش از ١٠٠ کیلو حشیش کشف شده است.»

معاون اول قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت‏ها خود در مورد پرونده فرودگاه قشم اظهار کرد: «حجم تخلفات پرونده را نمی‏دانم. اکنون پرونده در حال رسیدگی است و دو سه نفر نیز بازداشت شده‏اند، ولی در مرحله دادسرا است. پرونده هنوز به دادگاه نرفته و صدور قرار نهایی انجام نشده است.»

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص پرونده «محمد علی طاهری» گفت: «حکم صادر شده، منتها این حکم بدوی و قابل اعتراض است.»

«محسنی اژه‏ای» با اشاره به پرونده دکل نفتی گمشده نیز خاطر نشان کرد: «آنچه مسلم است این که گزارش‏هایی انجام و پرونده در دادسرای تهران تشکیل شده است.»

سخنگوی قوه قضاییه در مورد ساخت و ساز‏های غیر مجاز نیز گفت: «در این رابطه در سه ماهه اخیر بیش از هزار مورد رفع تصرف و تخریب صورت گرفته است. همچنین چند کیلومتر دیوار غیر مجاز تخریب شده است.»